• Zwyrodnienia – na pomoc kręgosłupowi i biodrom
    leczenie,  lekarze,  wskazówki

    Zwyrodnienia – na pomoc kręgosłupowi i biodrom

    Zwyrodnienia zarówno we wszystkich odcinkach kręgosłupa, jak również w stawie biodrowym, to choroby, których objawy narastają z wiekiem. Początkowo mogą nie dawać o sobie znać, aż do momentu, kiedy poruszanie się staje się bolącą aktywnością i prawdziwym wyzwaniem. Wśród najbardziej popularnych zwyrodnień wyróżnia się zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz zwyrodnienia stawów biodrowego i kolanowego. Te trzy punkty na mapie naszego ciała stanowią jedne z najbardziej kluczowych miejsc odpowiadających za nasze prawidłowe funkcjonowanie. Przekonajmy się, jak ważne stają się działania prewencyjne Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – dyskopatia szyjna Dyskopatia, która atakuje górną część kręgosłupa, to jedne z najczęściej pojawiających się zmian zwyrodnieniowych, jakie dotykają współczesne społeczeństwo. Przez wzgląd na charakter pracy…

  • Żyć z Zespołem Aspergera
    ludzie,  społeczeństwo

    Żyć z Zespołem Aspergera

    Zespół Aspergera jest typem zaburzenia należącym do spectrum autyzmu. Nie jest uznawane za chorobę, ale za zaburzenie. Osoby z zespołem Aspergera ze względu na swoją dysfunkcję żyją w społeczeństwie, ale jakby na jego obrzeżach. Dzieje się tak dlatego, iż mimo, że ich zdolności poznawcze są na wysokim poziomie, społecznie są niedołężni. Bywa, że są to jednostki niezwykle wyspecjalizowane, wybitne w danej dziedzinie, wykształcone i inteligentne, ale ich funkcjonowanie społeczne dyskwalifikuje ich z pełnienia danych ról społecznych. Dlatego, terapia takich osób ma ich włączać w relacje międzyludzkie, uczyć właściwej komunikacji. Ponieważ, osoby te mają dobrze rozwinięte zdolności mowy, mogą porozumiewać się z otoczeniem. Należy jednak nauczyć je, jak powinny wyglądać właściwe…

  • Zdrowie – jak mieć pewność, że to, co jemy jest zdrowe? Czego unikać, by cieszyć się zdrowiem?
    dieta

    Zdrowie – jak mieć pewność, że to, co jemy jest zdrowe? Czego unikać, by cieszyć się zdrowiem?

    Każdego dnia pochłaniamy określoną liczę posiłków skomponowanych na bazie poszczególnych produktów. Czy zastanawiamy się, co dokładnie jemy? Robiąc zakupy w naszym koszyku ląduje wiele, ale nie każdy pokusi się o to, by czytać etykiety produktów, którym „choć dobrze z oczu patrzy”, mogą być całkiem niezdrowe dla naszego organizmu. Poza zerkaniem na datę przydatności do spożycia, zwróćmy, więc uwagę na informację o danym produkcie. Przede wszystkim na jego skład. Dzieci, na przykład uwielbiają kolorowe słodycze – cukierki, lizaki, żelki, gumy. W rzeczywistości te pięknie wyglądające słodkości są zlepkiem barwników i konserwantów a lista E, które zostały w nie wrzucone może być naprawdę imponująca. Tylko dziecięcy , infantylny jeszcze umysł, może sądzić,…

  • Transplantacja –  szansa na nowe życie
    inne

    Transplantacja – szansa na nowe życie

    Transplantacja polega na przeszczepianiu narządów. W procesie transplantacji konieczna jest relacja dawca – biorca. Przy czym dawca może być żywy lub martwy, w zależności od rodzaju przeszczepianych organów lub tkanek. Może też być tak, iż dawca jest jednocześnie biorcą. Taka sytuacja ma miejsce, gdy następuje przeszczep w obrębie jednego organizmu, na przykład skóry z jednego miejsca ciała na inne. Polskie prawo ma jasno sprecyzowane zasady dotyczące transplantacji. Baza oczekujących biorców znajduje się w Instytucji zajmującej się w Polsce transplantacją, czyli w Poltransplant. Jest zakazane pobieranie jakichkolwiek opłat za przeszczepiane narządy, czyli legalnie nikt nie ma prawa ich sobie zakupić lub sprzedać. Wszystko odbywa się poprzez centrum do koordynacji transplantacji, Poltransplant.…

  • Klimakterium – trudny czas w życiu kobiety. Jak przetrwać zmiany, które dotykają naszego ciała i umysłu?
    czas

    Klimakterium – trudny czas w życiu kobiety. Jak przetrwać zmiany, które dotykają naszego ciała i umysłu?

    Klimakterium, zwane inaczej menopauzą lub przekwitaniem jest specyficznym okresem w życiu kobiety. Oznacza zakończeniem zdolności do płodności, ze względu na ustanie menstruacji. Średnio, moment ten przypada na pięćdziesiąty rok życia, lecz zdarza się, że może wystąpić wcześniej. Zakończenie możliwości do rozmnażania się, obarczone jest również pojawieniem się pewnych syndromów menopauzy, które nierzadko bywają dokuczliwe. Przede wszystkim, kobieta może odczuwać ciągłe przemęczenie, bezpodstawny stres, problemy z zasypianiem, spadek aktywności seksualnej, kłopoty z koncentracją, uczucie wzmożonej potliwości oraz nagłe uderzenie gorąca. Poza tym kobieta odczuwa, niekiedy frustrację z powodu stanu, w którym się znajduje. Wydaje jej się, że wkracza w okres starości i ciężko jej czasami przyjąć to do wiadomości. Kobieta odczuwa…

  • Fobie – co nas przeraża?
    inne

    Fobie – co nas przeraża?

    Fobie są specyficznymi zaburzeniami nerwicowymi, polegającymi na doznaniu strachu przed danym czynnikiem. Paniczny strach, którego doznaje osoba cierpiąca na daną fobię, jest tak naprawdę niewspółmierny do źródła fobii. Jego zagrożenie jest wyolbrzymione. Dlatego, jest to kwestia naszego postrzegania psychicznego. Osoby, które cierpią na określone fobie mają utrudnione funkcjonowanie ze względu na unikanie pewnych czynności, miejsc, zjawisk czy przedmiotów. Fobie, jeśli bardzo ingerują w nasze życie, należy leczyć. Leczenie opiera się na psychoterapii, która może być też wspomagana leczeniem farmakologicznym. Właściwie, nie jest możliwe wymienienie i wyliczenie wszystkich możliwych fobii, gdyż jest to kwestia nieograniczona. Do najbardziej powszechnych należą: klaustrofobia, arachnofobia, czy akrofobia. Często przyczynę fobii upatruje się w doświadczeniach z…

  • Otyłość u dzieci – o niewłaściwych nawykach żywieniowych
    dieta,  dzieci

    Otyłość u dzieci – o niewłaściwych nawykach żywieniowych

    Otyłość w naszym kraju jest nagminnym problemem dzieci w wieku szkolnym. Jednym z powodów nadwagi lub otyłości u dzieci jest niewłaściwa dieta. Odpowiedzialność za odżywianie dzieci ponoszą oczywiście rodzice, którzy jako opiekunowie nie zaszczepiają w dzieciach od najmłodszych lat zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci mają dostęp do słodyczy, fast foodów i produktów, które są głównymi winowajcami otyłości. Ponadto współcześnie dzieci mają zbyt mało ruchu, a brak aktywności fizycznej potęguje powstawanie nadwagi. Ciągłe dojadanie między posiłkami i osiadły tryb życia to idealna droga do powiększania rozmiarów swego ciała. Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe rodziców względem dzieci? Przede wszystkim, od momentu kiedy dziecko zaczyna poszerzać swoje menu, wprowadzają soki, zamiast zaszczepić w maluszkach…