Zaparcia – jak sobie z nimi radzić?
wskazówki

Zaparcia – jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia to przykra dolegliwość, która może skutecznie uprzykrzyć życie. To nic innego jak zbyt mała ilość wypróżnień. Z problemem mogą zmagać się osoby w różnym wieku. Jak radzić sobie z zaparciami? Czym wspomóc organizm, by problem zniknął?

Zaparcia, inaczej zwane są zatwardzeniem. Do czynienia z nimi mamy wówczas, gdy treści jelitowe zalegają wokół przewodu pokarmowego i nie są wydalane z organizmu. Powoduje to bóle brzucha, wzdęcia, a także uczucie ciężkości. Wypróżnianie następuje da razy w tygodniu. To problem, którego nie można bagatelizować.

Przyczyny zaparć

Zaparcia, czyli rzadkie wypróżnienia mogą być nawykowe, czynnościowe lub organiczne. Mają różne przyczyny. Mogą wynikać ze stresu, ze złej diety, zaparcia po biegunce są również często spotykanym problemem. Wśród głównych przyczyn zaparć wyróżnić należy nieregularne odżywianie i zbyt mało błonnika w diecie. Spożywanie produktów, które nie zawierają błonnika, może powodować problemy z wypróżnianiem. Zbyt mało wypijanych napojów, siedzący tryb pracy i mała aktywność fizyczna, również wpływają na problemy z wypróżnianiem się. Przyczyną zaparć mogą być różne choroby: cukrzyca, endometrioza, niedoczynność tarczycy, przepuklina, hemoroidy i wiele innych.

Zmiana rytmu wypróżnień to sygnał alarmujący, że z przewodem pokarmowym dzieje się coś niedobrego. Jeśli występuje przy tym utrata masy ciała, podwyższona gorączka czy występowanie objawów charakterystycznych dla utraty krwi, wówczas konieczne jest udanie się do lekarza, w celu diagnostyki problemu.

Jak radzić sobie z zaparciami?

W przypadku zaparć, najlepszym sposobem jest zmiana diety. Powinna ona obfitować w produkty bogate w błonnik, który wymiata z jelit niepotrzebne produkt przemiany materii. Równie ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody. Z problemem zaparć pomagają poradzić sobie jabłka, czereśnie czy śliwki. Fermentowane produkty mleczne również pozytywnie wpływają na pracę jelit. Sposobem na zaparci jest wypicie na czczo szklanki wody z cytryną.

Wśród sposobów na zaparcia warto wymienić również preparaty ziołowe, które wspomagają oddawanie stolca. Powinny być oparte na naturalnych produktach, takich jak liść senesu, który pobudza perystaltykę jelit. Produkty z gliceryną ułatwiają przesuwanie się stolca i wypróżnianie.

Na zaparcia pomocna będzie przede wszystkim bogatoresztkowa dieta. Jeśli zaparcia utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem.