Zwyrodnienia – na pomoc kręgosłupowi i biodrom
leczenie,  lekarze,  wskazówki

Zwyrodnienia – na pomoc kręgosłupowi i biodrom

Zwyrodnienia zarówno we wszystkich odcinkach kręgosłupa, jak również w stawie biodrowym, to choroby, których objawy narastają z wiekiem. Początkowo mogą nie dawać o sobie znać, aż do momentu, kiedy poruszanie się staje się bolącą aktywnością i prawdziwym wyzwaniem.

Wśród najbardziej popularnych zwyrodnień wyróżnia się zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz zwyrodnienia stawów biodrowego i kolanowego. Te trzy punkty na mapie naszego ciała stanowią jedne z najbardziej kluczowych miejsc odpowiadających za nasze prawidłowe funkcjonowanie. Przekonajmy się, jak ważne stają się działania prewencyjne

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – dyskopatia szyjna

Dyskopatia, która atakuje górną część kręgosłupa, to jedne z najczęściej pojawiających się zmian zwyrodnieniowych, jakie dotykają współczesne społeczeństwo. Przez wzgląd na charakter pracy i codzienny tryb życia, coraz częściej towarzyszy nam pochylona lub zbyt wygięta szyja i napięty kark. Taka utrzymująca się przez długie godziny pozycja dość często może być przyczyną bardzo ostrego bólu karku, łopatek, barku, aż w końcu narastający, migrenowy ból głowy.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – koksartoza

Oprócz zwyrodnień kręgosłupa, jednym z bardzo groźnych chorób jest koksartoza, a więc zmiany chorobowe w obrębie bioder. Większość przypadków zachorowań to zwyrodnienia genetyczne, niemniej jednak dość często zdarza się również, że niewłaściwy tryb życia lub towarzyszące choroby, takie jak cukrzyca, nadwaga, niedoczynność tarczycy, mogą wywołać objawy wspomnianej choroby. Koksartoza w przeważającej ilości, bo aż w 2/3 całej populacji chorych, dotyka kobiet. Skutkiem zwyrodnień w stawie biodrowym jest ból w trakcie chodzenia, aż w końcu całkowite uniemożliwienie poruszania się.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – gonartroza

Jest jednym z najczęściej pojawiających się problemów w obrębie narządu ruchu. Na ból kolan narzeka niemal każdy z nas. Warto jednak poznać przyczynę tych dolegliwości, która nieleczona może spowodować nawet całkowitą niepełnosprawność ruchową. Gonartroza w większości przypadków jest spowodowana urazem kolan, uwarunkowaniami genetycznymi oraz nadwagą i brakiem ruchu. Terapię zwyrodnienia stawu kolanowego warto zacząć od wzmacniania mięśni nóg.

Zaniedbane i nieleczone zwyrodnienia stawów oraz kręgosłupa mogą być przyczyną znacznego pogorszenia nie tylko naszego ogólnego samopoczucia, ale także i zdrowia. Dlatego dostrzegając pierwsze objawy, warto udać się do lekarza ortopedy i rozpocząć rehabilitację.

Skorzystaj z oferty Rehasport Clinic. Zapraszamy do naszej kliniki w Warszawie i Poznaniu! Znajdź więcej informacji na https://www.rehasport.pl/zwyrodnienie-stawow.