Internista to lekarz, który podjął się specjalizacji chorób wewnętrznych. Diagnozuje choroby układów krążenia, oddechowego, pokarmowego, odpornościowego czy moczowego. Internista lub pediatra najczęściej zostają lekarzami rodzinnymi. Czym powinien wyróżniać się lekarz tej specjalizacji? Z pewnością dużą wiedzą i doświadczeniem. Niezbędne jest tutaj ogólna wiedza na temat fizjologii ludzkiego organizmu. Zadaniem internisty jest kontrola i diagnoza wszystkich układów, które powinny funkcjonować prawidłowo.
To lekarz rodzinny podczas wizyty ma obowiązek sprawdzać wielkość tarczycy u pacjenta, obserwować objawy alergiczne, badać puls i tętno. W przypadku nieprawidłowości powinien wypisać skierowanie do szpitala lub specjalisty, który zainicjuje leczenie. Tak naprawdę od internisty zależą dalsze losy pacjenta, dlatego też lekarz pierwszego kontaktu nie może zbagatelizować problemów, z którymi przychodzi pacjent. Warto dodać, że internista ma pod opieką tylko i wyłącznie osoby dorosłe. Dziećmi oraz nastolatkami zajmują się pediatrzy.
Co obejmuje diagnostyka internistyczna?
Internista w ramach wizyty pacjenta po zdiagnozowaniu problemu może zlecić badania, takie jak USG, EKG, RTG, pomiar ciśnienia tętniczego, pulsoksymetrię, spirometrię oraz podstawowe badanie słuchu. Pełen zakres badań oferowany jest w profesjonalnych placówkach, takich jak Alterida. Doświadczony internista w Poznaniu w renomowanej placówce dodatkowo może zlecić testy przesiewowe, szczepienia ochronne oraz diagnostykę laboratoryjną. Ponadto przychodnia oferuje również lekarzy specjalistów, którzy chętnie współpracują z internistami, tak aby szybciej i efektowniej rozpocząć leczenie. Interniści, którzy pracują w charakterze lekarza rodzinnego, nie mogą zapominać o propagowaniu zdrowego stylu życia i profilaktyki badań.