Gdy rzuci nam się na uszy i…
lekarze

Gdy rzuci nam się na uszy i…

Laryngolog zajmuje się stanem uszu, nosa, zatok, gardła. Lista przypadłości, które powinniśmy skonsultować z laryngologiem jest długa. Laryngolog prywatnie to dobry pomysł w przypadku wielu dolegliwości, które są utrapieniem naszego codziennego życia.

Poradę laryngologa warto zarezerwować w przypadku wystąpienia objawów, które utrudniają nam funkcjonowanie i budzą uzasadniony niepokój. Przykłady? Obfite i często nawracające krwawienia z nosa, nietypowa wydzielina z ucha lub nosa, chrapanie, szumy uszne, wrażenie zatkanego ucha, przelewanie się w uchu, uczucia obecności ciała obcego w uchu. Ale laryngolog u którego możemy skonsultować także na przykład ból gardła, katar, chrypkę, kłopoty ze swobodnym oddychaniem, uczucie zatkanego nosa, trudności z połykaniem, zaburzenia zmysłów węchu i smaku, problemy z zachowaniem równowagi, zawroty głowy.

Tak zbada laryngolog

Laryngolog prywatnie oczywiście przyjmie każdego pacjenta, ale możliwa jest też wizyta ze skierowaniem. Można je uzyskać podczas wcześniejszej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. W trakcie wizyty laryngolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Zadaje mu szereg istotnych pytań, zwłaszcza dotyczących rodzaju i częstotliwości występowania objawów oraz momentu ich zauważenia. Próbuje również pozyskać informacje dotyczące historii dotychczasowych chorób u pacjenta i stosowanych przez niego leków. W następnej kolejności laryngolog przeprowadza czynności diagnostyczne. Posługując się wziernikiem i endoskopem dokonuje obserwacji gardła, nosa, uszu czy jamy ustnej chorej osoby. Do innych badań laryngologicznych zalicza się m.in., otoskopię – fizykalne badanie ucha zewnętrznego i środkowego, które opiera się na ocenie błony bębenkowej, rynoskopię, czyli badanie jam nosowych, badanie zewnętrzne ucha, testy węchowe i smakowe, punkcję zatok, badanie węzłów chłonnych szyi, badania akumetryczne, które przeprowadza się w wyciszonym pomieszczeniu.