Nużeniec ludzi, to niewidoczny gołym okiem stawonóg, będący pasożytem. Jego wielkość wynosi około 0,2 – 0,3 mm długości. Pasożyt ten znany jest praktycznie na całym świecie, ale co ciekawe, w zdecydowanej większości występuje u osób dorosłych, w tym tych w podeszłym wieku, a bardzo rzadko u dzieci. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że nużeniec żywi się lipidami, które produkowane są przez gruczoły łojowe, które u dzieci są mało aktywne. Stawonóg o którym mowa, choć jest niewielkich rozmiarów, to potrafi mocno uprzykrzyć życie, a wszystko przez objawy, jakie towarzyszą jego bytowaniu. Dlatego jeśli coś nas niepokoi, warto zdecydować się na wizytę u specjalisty, który zleci nużeniec badanie, a jeśli da ono pozytywny wynik na obecność pasożyta, to będzie można rozpocząć stosowane leczenie.
Zanim przejdziemy do omówienia badania, chcielibyśmy w kilku słowach opisać objawy, jakie mogą sugerować, że mamy do czynienia z nużeńcem. Otóż najczęściej lokalizuje się on w mieszkach włosowych rzęs, brwi, na skórze głowy oraz w okolicach twarzy. Jeżeli chodzi o drogę zakażenia, to następuje ona poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej, jak również poprzez wspólne używanie ręczników czy pościeli. Do zakażenia może dojść również w salonach kosmetycznych oraz zakładach fryzjerskich.
Nużeniec badanie, jak je przeprowadzić?
Aby można było stwierdzić obecność nużeńca, należy pobrać do badań próbkę z miejsc, w których występują objawy mogące świadczyć o obecności pasożyta. W przypadku, gdy występuje suchość oka, uczucie piasku pod powiekami, to do badań pobierane są rzęsy z górnej i dolnej powieki wraz z cebulkami. Z kolei przy pojawieniu się krostek na twarzy, rumienia do badań pobiera się zeskrobiny naskórka lub wydzielinę gruczołów łojowych. Jeżeli nużeniec badanie potwierdzi obecność pasożyta, wtedy można rozpocząć leczenie, czyli preparaty do stosowania miejscowego, jak również antybiotyki w celu pozbycia się zakażenia bakteryjnego. Zgłoś się do Poradni Dermatologicznej dr Ewy Minkowskiej, w której otrzymasz kompleksową pomoc przy podejrzeniu o wystąpienie nużeńca ludzkiego