Miód klonowy jest zaliczany do tak zwanych miodów wiosennych, czyli takich których zboru dokonuje się wczesną wiosną. Na całym świecie bardzo popularny i ceniony jest syrop klonowy, nie jest to jednak jedyny przysmak jaki można otrzymać dzięki rosnącym w większości stref klimatycznych klonom. Miód z klonów z pewnością zachwyci niejednego fana miodów, a może nawet sprawi, że ktoś właśnie takim fanem zostanie. I to bardzo dobrze, bo spożywanie miodu to zarówno kulinarna przyjemność jak i poprawianie swojego zdrowia.
Wyjątkowy smak miodu klonowego
Każdy z miodów nektarowych, czyli tych wytwarzanych z nektaru zbieranego przez pszczoły na kwiatach danej rośliny, charakteryzuje się swoim specyficznym smakiem, zapachem oraz kolorem. Każdy z takich miodów ma szerokie grono zwolenników wybierających właśnie ten gatunek. Miód klonowy wyróżnia się dużą słodkością oraz charakterystycznym wyjątkowo delikatnym karmelowym posmakiem. To on właśnie powoduje, że jest tak chętnie używany jako słodki dodatek do wielu potraw i deserów. Pamiętajmy o jego kaloryczności i stosujmy go z rozsądkiem jako dodatek zapewniający wyjątkowy smak potraw niezależnie od tego czy użyjemy go do polania naleśników, gofrów, dodamy do pieczonego cista czy też po prostu posłodzimy nim swoją codzienną herbatę.
Właściwości zdrowotne miodu klonowego
Wszystkie gatunki miodu posiadają wręcz niezliczone właściwości zdrowotne, tak samo ma je miód klonowy. Jest on polecany zwłaszcza przy anemii i niedokrwistości. Na tle innych miodów ten właśnie wyróżnia się wysoką zawartością między innymi:
- żelaza;
- potasu;
- witamin B1, B2;
- witaminy C;
Jest także bogaty w białka oraz kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Jeżeli smakował ci kiedykolwiek syrop klonowy musisz spróbować także miodu z nektaru kwiatów tego drzewa. Najprawdopodobniej szybko staniesz się jednym ze zwolenników właśnie tej odmiany miodu i będziesz chętnie stosował ją w kuchni oraz do celów zdrowotnych.