Pipety – jakie wyróżniamy rodzaje i jak je poprawnie używać?
inne

Pipety – jakie wyróżniamy rodzaje i jak je poprawnie używać?

Pipety to naczynia, bez których żadne czynności laboratoryjne nie mogłyby się odbyć. Czasami przyjmują małe rozmiary, lecz i tak mają ogromne znaczenie. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje pipet, a także jak je poprawnie używać w laboratorium. Zapraszamy do przeczytania naszego niezwykle merytorycznego i wciągającego artykułu.

Pipety jednomiarowe

Pipeta tego typu nie ma wygrawerowanej prawdziwej skali. Widoczne są jedynie oznaczenia od 1 do 2, aby określić obojętność cieczy. Dlatego pipeta nosi taką nazwę. Naczynia te są szczególnie przydatne przy konieczności wielokrotnego odmierzania określonej substancji. Korzystając z takiego naczynia, laborant usprawnia sobie pracę, a przy tym ma pewność, że roztwory zostały poprawnie odmierzone.

Pipety plastikowe

Nazywane również jako pipety Pasteura. Produkowane są z tworzywa sztucznego, a takie rozwiązanie przynosi szereg korzyści. Za pomocą takiego naczynia można odmierzyć ilość kropli danej cieczy do 1 ml. Umożliwiają także dwa rodzaje przechowywania cieczy. Pierwszym sposobem jest przechowywanie cieczy poprzez intensywne podgrzanie pipety w wyniku stopienia się tworzywa sztucznego. Drugim sposobem jest, natomiast zamrożenie pipety. Jak widać, pipety plastikowe są niezwykle uniwersalne i dają szereg możliwości nie tylko w odmierzaniu cieczy, lecz także jej zatrzymaniu w naczyniu. Ogromną zaletą jest również to, że pipety tego typu nie ulegają stłuczeniu i są jednorazowe, dzięki czemu laborant nie musi tracić czasu na czyszczenie.

Pipety tłokowe

Tłokowe pipety działają zupełnie inaczej niż wyżej wspomniane pipety plastikowe. Przede wszystkim są one wielokrotnego użytku, lecz mimo tego stosuje się końcówki jednorazowe. Dzięki takiej praktyce podczas badania wszystkie procedury odbywają się w warunkach higienicznych. Z tego względu również pipety tłokowe są często wykorzystywane w laboratoriach medycznych. Naczynia tego typu są wyposażone w tłoki, co umożliwia niezwykle precyzyjne odmierzenie roztworu. Pipeta funkcjonuje na zasadach wyporności lub poduszki powietrznej. Warto także dodać, że takie pipety występują w wielu rozmiarach, pozwalających tym samym odmierzyć ciecz zarówno o pojemności 0,1 μl, jak i do 10 ml.

Pipety wielowymiarowe

Pipeta tego typu wyposażona jest w duże skale. Z tego względu za pomocą tego naczynia można odmierzać wszelkie roztwory o różnych pojemnościach. Na tle innych rodzajów pipet wyżej wspomnianych są one bardzo wszechstronne. Klasyczna pipeta wielowymiarowa dostępna w sklepie chemicznym świetnie sprawdza się w placówkach medycznych. Ten rodzaj naczynia można zakupić zarówno w skali μl, jak i ml.

Pipet plastikowe i inne – jak je poprawnie używać?

Przy pobieraniu substancji trzeba wystrzegać się gwałtownych ruchów. Dzięki temu w mniejszym stopniu ciecz osiądzie na ściankach. Każda pipeta bez względu na rodzaj musi być trzymana w pozycji pionowej. Kupując pipety szklane, a nie pipety plastikowe warto pamiętać o regularnym czyszczeniu wymiany końcówek.