• W czym się specjalizuje internista?
    lekarze

    W czym się specjalizuje internista?

    Internista to lekarz, który podjął się specjalizacji chorób wewnętrznych. Diagnozuje choroby układów krążenia, oddechowego, pokarmowego, odpornościowego czy moczowego. Internista lub pediatra najczęściej zostają lekarzami rodzinnymi. Czym powinien wyróżniać się lekarz tej specjalizacji? Z pewnością dużą wiedzą i doświadczeniem. Niezbędne jest tutaj ogólna wiedza na temat fizjologii ludzkiego organizmu. Zadaniem internisty jest kontrola i diagnoza wszystkich układów, które powinny funkcjonować prawidłowo. To lekarz rodzinny podczas wizyty ma obowiązek sprawdzać wielkość tarczycy u pacjenta, obserwować objawy alergiczne, badać puls i tętno. W przypadku nieprawidłowości powinien wypisać skierowanie do szpitala lub specjalisty, który zainicjuje leczenie. Tak naprawdę od internisty zależą dalsze losy pacjenta, dlatego też lekarz pierwszego kontaktu nie może zbagatelizować problemów, z…

  • Gdy rzuci nam się na uszy i…
    lekarze

    Gdy rzuci nam się na uszy i…

    Laryngolog zajmuje się stanem uszu, nosa, zatok, gardła. Lista przypadłości, które powinniśmy skonsultować z laryngologiem jest długa. Laryngolog prywatnie to dobry pomysł w przypadku wielu dolegliwości, które są utrapieniem naszego codziennego życia. Poradę laryngologa warto zarezerwować w przypadku wystąpienia objawów, które utrudniają nam funkcjonowanie i budzą uzasadniony niepokój. Przykłady? Obfite i często nawracające krwawienia z nosa, nietypowa wydzielina z ucha lub nosa, chrapanie, szumy uszne, wrażenie zatkanego ucha, przelewanie się w uchu, uczucia obecności ciała obcego w uchu. Ale laryngolog u którego możemy skonsultować także na przykład ból gardła, katar, chrypkę, kłopoty ze swobodnym oddychaniem, uczucie zatkanego nosa, trudności z połykaniem, zaburzenia zmysłów węchu i smaku, problemy z zachowaniem równowagi,…

  • Higiena oczu. Na co zwrócić uwagę?
    wskazówki

    Higiena oczu. Na co zwrócić uwagę?

    Higiena oczu – wszystkie oczy są stereoskopowe. Z grubsza oznacza to, że działają trochę jak okulary 3D, których używamy w kinie do wyświetlania filmów trójwymiarowych. Każdy z nich postrzega ten sam obraz w inny sposób. Obrazy wykonane obiema oczami nakładają się na siebie w centrum wizualnym. Oznacza to, że do pewnego momentu mamy możliwość widzenia w przestrzeni. Światło dzienne jest naturalne dla oka. Higiena oczów w opinii ekspertów! Byłoby idealnie, gdybyś mógł pracować tylko z jego zaletami. Niestety, nie zawsze jest wystarczająca ilość w biurach i innych pokojach, w których pracujemy. Następnie do oświetlenia stosuje się sztuczne światło (często fluorescencyjne), które jest główną przyczyną zmęczenia oczu. Zimne, migające światło sprawia,…