Piaskowanie zębów – dlaczego warto je uwzględnić w pielęgnacji jamy ustnej
medycyna estetyczna

Piaskowanie zębów – dlaczego warto je uwzględnić w pielęgnacji jamy ustnej

Piaskowanie zębów to dla wielu z nas rutynowy zabieg, który staramy się wykonać przynajmniej raz w roku. Warto uwzględnić go w pielęgnacji zębów, ponieważ pomaga usunąć szkodliwy dla zdrowia zębów osad – także z miejsc, do których nie dociera szczoteczka. Po zabiegu zęby są wyraźnie rozjaśnione, czyste i bardziej błyszczące – wygładzona powierzchnia zębów doskonale odbija światło, tworząc wyjątkowy efekt połysku. W zależności od pacjenta, piaskowanie zębów trwa od kilku do kilkunastu minut – proces przebiega całkowicie bezboleśnie.

Czy piaskowanie zębów jest szkodliwe?

Od czasu do czasu pojawiają się plotki, jakoby piaskowanie zębów było szkodliwe dla szkliwa. Stwierdzenie to można włożyć między bajki – profesjonalne piaskowanie zębów w gabinecie Artodonto to zabieg całkowicie bezpieczny. Co więcej, do wygładzonej powierzchni zębów trudniej przywierają mikrocząsteczki pokarmów, będące pożywieniem dla patogennych bakterii. Dzięki temu piaskowanie zębów przysłuży się profilaktyce próchnicy. Do piaskowania używamy wyjątkowo delikatnego dla szkliwa kulistego proszku. Jego kształt zapewnia mu optymalny kontakt z powierzchnią zęba. Zabieg przeprowadzany jest przy pomocy specjalnego urządzenia – piaskarki. Wytwarza ona aerozol wodno-powietrzny, z którym miesza się piasek. Strumień kierowany od dziąseł w górę, do korony, dokładnie usuwa osad. Nadmiar piasku odprowadzany jest z jamy ustnej ssakiem. Po zabiegu zęby są oczyszczane i poddane wzmacniającej szkliwo fluoryzacji.

Zabiegi uzupełniające piaskowanie zębów

Za zabiegi uzupełniające piaskowanie zębów można uznać skaling oraz kiretaż. Skaling polega na usunięciu kamienia zębowego z powierzchni zębów – w dzisiejszych czasach przeważnie za pomocą ultradźwięków. Kiretaż wykonuje się wtedy, kiedy samo usuwanie płytki nazębnej nie jest wystarczające. Polega on na usunięciu osadu oraz nagromadzenia bakterii z kieszonek zębowych. Połączenie piaskowania zębów ze skalingiem to gwarancja zdrowych, mocnych zębów oraz dziąseł, warto więc sięgnąć po ten zestaw raz rok lub nawet raz na pół roku. Tak jak w wielu innych kwestiach, tak też w przypadku zębów regularność jest podstawą sukcesu.