Dlaczego warto jeść daktyle?
inne

Dlaczego warto jeść daktyle?

Daktyle suszone, które są łatwiej dostępne w Polsce niż świeży owoc, cieszą się ostatnią dużą popularnością jako alternatywne słodziwo, które bije na głowę rafinowany cukier. Daktyle występują naturalnie w gorącym klimacie, palmę daktylowca można zobaczyć w Afryce, Meksyku, Kalifornii czy Australii. Dzięki dużej zawartości cukrów (nawet do 80% składu), daktyle stanowią świetne źródło energii, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym czy na szlaku. Zawierają też glikogen i potas. Spożywanie tego produktu może wspomagać elastyczność stawów i produkcję kolagenu, co jest ważne, jeśli chodzi o nasze stawy i kości oraz kondycję naszej skóry i włosów. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych słodkich produktów, daktyle nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Nawet, jeśli spożywamy je codziennie, nie istnieje ryzyko powstania skutków ubocznych. Dodatkowo, ta słodka przekąska pozwala zwalczać objawy stresu. Daktyle poleca się osobom przechodzącym przez okres menopauzy lub cierpiącym na osteoporozę, gdyż zawierają sporą ilość wapnia. 

Daktyle w naszej kuchni

Daktyle suszone można oczywiście spożywać samodzielnie, prosto z opakowania, zwłaszcza, iż długo zachowują świeżość. Z drugiej strony produkt ten można wykorzystać na wiele kreatywnych (i smacznych!) sposobów:

  • pasta daktylowa (wystarczy zalać daktyle wrzątkiem, odczekać do ostygnięcia, a następnie blendować do momentu uzyskania konsystencji pasty), świetna do smarowania chleba lub jako baza do innych deserów
  • jako słodziwo we wszelakich ciastach (np. soczewicowe Brownie)
  • jako podstawa batonów energetycznych i kulek mocy
  • jako baza do zdrowszej wersji kremu kakaowego (jeśli dodamy do nich kakao, orzechy i awokado)
  • jako składnik słodzący w zdrowych dżemach.

Z daktyli można przygotować się też syrop daktylowy, który może z powodzeniem zastąpić miód. Dużą zaletą suszonych daktyli jest to, że są po prostu tanie (zwłaszcza w porównaniu z cenami miodu), a jednocześnie dużo zdrowsze od białego bądź brązowego cukru.