Olejki eteryczne. Jakie mają właściwości?
inne

Olejki eteryczne. Jakie mają właściwości?

Ten, kto choć raz w życiu spotkał na swojej drodze olejki eteryczne doskonale zdaje sobie sprawę, że każdy posiada niebywałe właściwości, które mogą wspomóc nas w życiu codziennym. Wiele z nich wykorzystywanych jest, jako preparaty rozgrzewające czy bakteriobójcze. Przy właściwym wykorzystaniu tych preparatów, możemy liczyć na lepsze samopoczucie psychiczne oraz wzmocnioną odporność organizmu.

Olejek eteryczny – jakie właściwości posiada poszczególny zapach?

Jak można się domyślać, każdy olejek eteryczny stworzony został z naturalnych roślin, co sprawia, że posiada charakterystyczne dla nich właściwości. Poniżej postaramy się przedstawić, jakie właściwości mają określone olejki eteryczne. Mamy nadzieję, że w poszukiwaniu odpowiednich zapach i właściwości leczniczych sięgniecie ponownie do naszego artykułu. Zaczynamy.

Pierwszym, który wybraliśmy jest olejek miętowy. Dlaczego akurat ten? Każdy z nas najlepiej go zna. Nasze babcie często nacierały nas miętowym olejkiem, kiedy byliśmy chorzy. Jego podstawowe właściwości, to przede wszystkim uspokojenie i odkażanie naszego organizmu. Najczęściej stosuje się go do inhalacji w nieżycie gardła i nosa. Co ciekawe, można go wykorzystać także, jako lek na choroby wątroby lub jelit. Jak można się spodziewać – chłodzi również skórę.

Kolejnym, który zasługuje na uwagę jest olejek pomarańczowy. Wielu z nas zdaje się, że będzie to słodki zapach, który kojarzy się głównie ze Świętami Bożego Narodzenia. Pragniemy Was wyprowadzić z błędu. Olejek pomarańczowy, a właściwie dwa jego rodzaje produkowane są z gorzkiej pomarańczy. Pierwszy rodzaj – olejek eteryczny petit grain wykonywany jest z gałązek oraz niedojrzałych owoców. Ekstrakt ten wpłynie na nas pobudzająco. Doskonale sprawdzi się w walce z tłustą cerą. Bardzo często wykorzystywany jest przez osoby, które walczą z trądzikiem i przetłuszczającymi się włosami. Napar z tego olejku możemy spotkać w płukankach do włosów, a także w olejkach do masażu. Drugi – neroli – pozyskiwany jest z kwiatów pomarańczy. Wykorzystywany jest najczęściej w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Jego główną zaletą jest fakt, że pozwala nam rozluźnić napięte mięśnie. Jak wspomnieliśmy, lubuje się w nim przemysł kosmetyczny, ponieważ doskonale wpływa na cerę, szczególnie tę wrażliwą.

Olejek lawendowy, to kolejna propozycja, która na pewno przypadnie Wam do gustu. Szczególnie, jeśli prowadzicie stresujący tryb życia. Ekstrakt ten działa bowiem uspokajająco i antyseptycznie. Co ciekawe, olejek lawendowy doskonale sprawdza się przy gojeniu ran. Na początku należy spodziewać się delikatnego pieczenia, które w późniejszym czasie zanika. Ekstrakt ten cudownie wpływa na skórę, działa antybakteryjnie i wygładzająco. Dlatego tak często wykorzystywany jest w leczeniu trądziku. Można go również wykorzystać w gospodarstwie domowym. Nie od dziś wiadomo, że można użyć go do odstraszenia niechcianych moli w szafie. Ten patent wykorzystywały już nasze prababki.

Jałowiec ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest nadanie odpowiedniego zapachu wędzonym wędlinom. Kolejnym jest oczywiście wykorzystanie go w postaci olejku, dzięki któremu poprawi się nasze krążenie. Uwielbiany jest przez Panie, ponieważ dzięki swoim właściwościom stymulującym gospodarkę płynami w organizmie, skutecznie wspomaga usuwanie cellulitu i rozstępów. Młodzież kocha go za pomoc w usuwaniu trądziku i łojotoku.

Powyższe przykłady, to tylko kropla w morzu olejków eterycznych. Jeśli chcesz zapoznać się z ich działaniem, znajdź najbliższy sklep z tego typu artykułami i sprawdź na własnej skórze ich cudowne właściwości.