Najważniejsze informacje na temat tomografii komputerowej
stomatologia

Najważniejsze informacje na temat tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa to podstawowa metoda diagnostyczna zaliczana do grupy tzw. badań obrazowych. W Polsce to badanie jest łatwo dostępne i wykorzystywane w diagnozie wielu schorzeń Co warto wiedzieć o tomografii komputerowej. 

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa wykorzystuje urządzenia rentgenowskie oraz technologie cyfrowe do tworzenia obrazów ciała w przekroju. To, co wyróżnia te obrazy to większa szczegółowość informacji. Można rzec, że obrazy tomografii to nowocześniejsza wersja obrazów rentgenowskich. Tomografia jest o wiele dokładniejsza, ponieważ pokazuje tkanki miękkie, kości, a nawet naczynia krwionośne. Z tego powodu obrazy tego typu są wykonywane w celu wizualizacji głowy, ramion, kręgosłupa, serca, jamy brzusznej, układu krwionośnego, układu kostnego czy klaski piersiowej. Gdzie jest dostępna tomografia komputerowa? Kielce, Poznań, Warszawa czy Gdańsk – to przykłady dużych miast, gdzie w placówkach medycznych można wykupić usługę wykonywania takiego zdjęcia. Takie badanie można również zrealizować na NFZ, jednak czas oczekiwania jest bardzo długi. 

W czasie wykonywania tej metody obrazowej pacjent w pozycji leżącej musi się znajdować się w tunelu. Następnie specjalna maszyna wykonuje serię zdjęć rentgenowskich 

Kiedy stosuje się tomografię komputerową?

Tomografia komputerowa z uwagi na to, jaką technologię wykorzystuje, jest bardzo uniwersalna. Ta metoda obrazowania pozwala na wykrycie wielu chorób i ocenę urazów. W szczególności lekarze, wykonując tomografię, mogą wykryć infekcje, zaburzenia mięśni i złamania kości, guzy i nowotwory, ocenić rozległość krwawienia wewnętrznego oraz monitorować skuteczność leczenia schorzeń. Wiele klinik i szpitali stosuje tomografię komputerową, co wpływa na szybką reakcję, która jest ważna w ekstremalnych sytuacjach. Taką usługę można wyszukać w internecie, dodając do słów kluczowych miejsce zamieszkania np. tomografia komputerowa kielce. Jeśli nie chcemy czekać na usługę w ramach NFZ, możemy także wykupić ją prywatnie w gabinetach lekarskich. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *