inne

Laryngologia dziecięca: Lekarz laryngolog a otolaryngolog dziecięcy — jaka jest różnica?

Specjalista otolaryngolog dziecięcy często nazywany jest też lekarzem laryngologiem. Wiele osób jest zdania, że zakres usług każdej ze wspomnianej specjalizacji medycznej różni się od siebie. Czy tak jest rzeczywiście? Kiedy warto zwrócić się o pomoc do laryngologa dziecięcego, a kiedy do otolaryngologa?

Czym zajmuje się otolaryngolog dziecięcy?

Lekarz otolaryngolog dziecięcy zajmuje się niesieniem pomocy osobom z chorobami gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, przełyku, uszu, nosa, ślinianek, zatok przynosowych. Dodatkowo wykonuje też takie zabiegi chirurgiczne jak np. usuwanie kamieni migdałkowych, wycinanie trzeciego migdała, podcinanie wędzidełka, a także wiele innych. Laryngologia dziecięca ma za zadanie pomagać maluchom cierpiącym z powodu chorych zatok przynosowych, nieżytu nosa oraz przerostu migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia zapewnienia dzieciom warunków do prawidłowego rozwoju.

Kiedy konieczna jest wizyta u laryngologa dziecięcego?

Jednym z najczęściej przeprowadzanym zabiegiem laryngologicznym u dzieci jest wycięcie trzeciego migdałka, czyli adenotomia. Dzięki niej możemy skutecznie uporać się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Wskazaniem do wizyty u specjalisty, jakim jest lekarz laryngolog, może być również zaobserwowane przez rodzinę pacjenta chrapanie lub bezdech senny.

Laryngologia dziecięca to nie tylko leczenie chorób związanych ze słuchem, powonieniem, czy bólami gardła różnego pochodzenia. W ramach wizyt profilaktycznych otolaryngolog dziecięcy pomaga znaleźć przyczyny problemów dotyczących prawidłowej wymowy bądź głosu.

Kiedy warto udać się na konsultację do laryngologa dziecięcego, a kiedy do otolaryngologa?

Otolaryngolog dziecięcy i laryngolog to ta sama profesja, funkcjonująca pod dwoma nazwami. Jego kompetencje pozwalają mu pomagać pacjentom dużym i małym w przypadku problemów z dolegliwościami z językiem, gruczołami ślinowymi, zatokami przynosowymi.