Wstawianie brakujących zębów
inne

Wstawianie brakujących zębów

Traumy z dzieciństwa, przekazywany z pokolenia na pokolenie strach przed dentystą oraz zwyczajne zaniedbania w higienie jamy ustnej, mogą doprowadzić do tego, że zębów w naszej buzi zaczyna ubywać. Na utratę szczególnie narażone są te, które ciasno przylegają do siebie, albo są położone tak, że mimo najszczerszych chęci nie udaje się ich wyczyścić. Wydaje się, że brak jednego, dwóch niewiele zmienia, ale jednak cały mechanizm rozdrabniania pokarmu zostaje zaburzony.

Czy warto wstawiać pojedyncze zęby?

Na to pytanie najlepsza odpowiedź brzmi – to zależy. Generalnie warto, bo kiedy mamy komplet, żucie jest prawidłowe. Czasem kluczowe są względy estetyczne (gdy tracimy zęby przednie), czasem praktyczne. Ciężko bowiem jeść normalnie, gdy nie ma czym gryźć pokarmu.

Braki w uzębieniu mogą powodować także inne dolegliwości, jak bóle głowy, a nawet bóle kręgosłupa. Jakim cudem? Gdy mamy wszystkie zęby, równomiernie obciążone są również mięśnie i stawy biorące udział w żuciu (a pracę wykonują naprawdę ciężką). Zachwianie tej równowagi powoduje napięcia w mięśniach szczęki, szyi, karku i w konsekwencji napinamy mięśnie pleców, co powoduje ból w pozostałych odcinkach kręgosłupa.

Po drugie, przyroda próżni nie znosi, więc gdy któregoś zęba zabraknie, pozostałe próbują wypełnić lukę po nim i się przechylają. Przeważnie kończy się to rozchwianiem zębów i w konsekwencji utratą kolejnych. Dlatego w zasadzie każde usunięcie zęba powinien najpierw skonsultować chirurg stomatolog. Pod kątem nie tylko samego zabiegu, ale również ewentualnego uzupełnienia luki. Już podczas ekstrakcji można bowiem przygotować “grunt” pod wstawienie nowego zęba. Często również, przy zaawansowanej próchnicy lub jej powikłaniach powstają ubytki w kości, które trzeba uzupełnić.

Dzisiejsza stomatologia ma szereg możliwości zachowania zęba, ale gdy dojdzie do tego, że trzeba go usunąć, dobrze trafić do gabinetu, który oferuje pełny wachlarz usług. Tam, gdzie dentystę wspiera i profesjonalny sprzęt i inni fachowcy – przede wszystkim chirurg stomatolog. Kielce mogą się pochwalić kliniką na najwyższym poziomie, zarówno pod kątem wyposażenia i oferowanych usług, jak i najlepszych specjalistów z różnych dziedzin.

Metody uzupełniania utraconych zębów

Sposobów jest kilka, a wśród nich zarówno te montowane na stałe, jak i ruchome. Najpopularniejsze to:

  • korony – montowane na stałe, najczęściej stosowane, gdy nie doszło do całkowitej utraty zęba, ale ubytek jest zbyt duży, żeby odbudować go wypełnieniem
  • mosty – stosowane do uzupełnienia większej luki – mocuje się je na stałe na zębach sąsiednich, wyglądają jak naturalne zęby
  • protezy ruchome – rozwiązanie stosowane przy utracie większości lub wszystkich zębów
  • implanty – stosowane, gdy doszło do całkowitej utraty zęba, ale w przeciwieństwie do mostów, nie wymagają szlifowania zębów sąsiednich.

Wybór metody najlepiej skonsultować z dentystą, który przedstawi szczegółowo wszystkie za i przeciw. Każda z nich jest jednak lepsza, niż pozostawienie pustego miejsca.