Leki na alergie dla dzieci
dzieci

Leki na alergie dla dzieci

Organizm dziecka, choć stale się rozwijający, dużo łatwiej ulega obecności alergenów, niż w przypadku osoby dorosłej. Sprawia to, że nasza pociecha bardzo często może wrócić do domu z wysypką lub uczuciem swędzenia. Dziecko staje się wówczas bardzo markotne i osłabione, zaś w nocy mogą pojawić się problemy ze snem. Najmłodsi nie rozumieją bowiem, że drapanie uczulonych, swędzących miejsc tylko pogarsza objawy. Zakażenia spowalniają z kolei proces naturalnego gojenia się. Aby ułatwić im spokojniejsze przeczekanie tego niełatwego okresu, możemy zastosować specjalne leki na alergię dla dzieci, sprzedawane w aptekach. W artykule tym opowiemy, jakie składniki najlepiej sprawdzą się w przypadku konkretnych alergii.

Różne alergie, różne leki

Zależnie od rodzaju alergii, z którą boryka się nasza pociecha, należy poszukać odpowiednich preparatów, łagodzących objawy. W przypadku uczulenia na skórze, bardzo dobrze sprawdzają się leki na alergię dla dzieci o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym uczucie swędzenia. Niezwykle istotną właściwością jest także ściąganie, które przyniesie uczucie ulgi na podrażnionym miejscu. Leki dostępne bez recepty, na przykład Pudroderm, nierzadko oferują nam jednocześnie ochronę uczulonego miejsca, zapobiegającą zakażeniom.

Dzieci są narażone także na inne rodzaje alergii. W przypadku alergii pokarmowej, najlepiej sprawdzają się leki, zawierające maleinian dimetindenu. Jeśli nasza pociecha zmaga się z katarem siennym, najskuteczniej wypadają preparaty z loratadyną, cetryzyną, chlorowodorkiem oksymetazoliny oraz kromoglikanem sodowym. Składniki te blokują działanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcję alergiczną, oraz udrażniają nos, ułatwiając dziecku oddychanie.

Na koniec należy jednocześnie nadmienić, że leki na alergię dla dzieci bez recepty nie są dostępne w przypadku astmy. Choroba ta wymaga bowiem zastosowania wziewnych sterydów, które możemy kupić dopiero przez wypisaniu recepty przez lekarza. Astma jest bowiem jedną z najpoważniejszych alergii, zaś zażywanie nieprawidłowych preparatów może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Dostosowujmy zatem leki podawane dziecku do chorób, z którymi się zmaga. Tylko wtedy możliwe będzie faktyczne złagodzenie objawów.