Autyzm u dzieci a terapia behawioralna
inne

Autyzm u dzieci a terapia behawioralna

Z uwagi na złożoność autyzmu, nie istnieje jeden uniwersalny program leczniczy dla dzieci. Terapia musi zostać dobrana w sposób indywidualny, aby były widoczne efekty. Wybór terapii w Polsce jest naprawdę spory. Możemy wyróżnić na przykład terapię behawioralną. Na czym ona polega?

Jak dobrać odpowiednią terapię?

Specjaliści przekonują, że terapia dla dziecka z autyzmem musi być odpowiednio dopasowana. Taka strategia przyniesienie wiele korzyści i zminimalizuje ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. Zanim jednak rodzice wybiorą konkretną metodę, warto wiedzieć, czym jest na przykład terapia behawioralna (autyzm Warszawa)

W Polsce terapie dla dzieci z autyzmem są prowadzone według dwóch podejść. Tym samym możemy wyróżnić podejście behawioralne i podejście rozwojowe. W tym artykule opiszemy właśnie podejście behawioralne. Metoda jest bardzo często wybierana przez rodziców. Nie ma co się zresztą dziwić, ponieważ metoda ta jest stosowana od lat 60. ubiegłego wieku. 

Na czym polega terapia behawioralna?

Behawioralne podejście stosowane jest już od wielu lat. Bazuje na modelu uczenia się, na podstawie konsekwencji wynikających z podejmowania działań. W rezultacie dziecko może otrzymać nagrodę, nie dostać jej lub otrzymać karę. 

Ważnym elementem jest także modelowanie, które uczy obserwacji cudzych działań i zachęca do naśladowania wzorców. Głównym celem metody behawioralnej jest dążenie do zmian zachowania dzieci cierpiących na autyzm. W rezultacie zmiany w zachowaniu, dzieci z autyzmem lepiej dostosowują się do sytuacji społecznej, a także polepsza się ich sfera komunikacyjna. 

Metody tego typu są prowadzone przez szkoły i specjalne placówki. Można je łatwo znaleźć w internecie, wpisując kluczowe hasła. Jeśli rodzice są z Warszawy i chcą wypróbować taką metodę i pomóc dziecku, to można wpisać do przeglądarki internetowej hasło „terapia behawioralna autyzm warszawa”. Co więcej, metoda kładzie nacisk na wyznaczenie celów, a także monitoring, czy te cele zostały osiągnięte.